Lentelėje pateikti Tuberkuliozės valstybės informacinės sistemos (TVIS) duomenys apie pacientus, kuriems buvo diagnozuota tuberkuliozė (TB), jų žalingus įpročius, diagnozes ir mirtis. Duomenų valdytojas – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC). Duomenų tvarkytojas – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos (VULSK). Viena duomenų rinkinio eilutė atitinka vieną pacientą, kuriam buvo diagnozuota tuberkuliozė. Duomenys informacinėje sistemoje kaupiami nuo 1996 m. ir apima visus Lietuvoje užregistruotus tuberkulioze sirgusius bei sergančius asmenis. Informacija gaunama iš teisės aktais patvirtintų TB atvejo registravimo formų, kurių turinys, atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų rekomendacijas, keitėsi 2000 m., 2014 m., ir 2018 m. Pažymime, kad dėl šių pokyčių tuberkuliozės atvejo registravimo definicijų turinys taip pat laikui bėgant kito, todėl būtina atkreipti dėmesį į registravimo metu galiojusias metodikas. Svarbu paminėti, kad paciento identifikacinis kodas nebūtinai reiškia unikalų paciento įrašą – vienas pacientas gali turėti kelis identifikacinius kodus dėl gyvenamosios vietos pasikeitimo ar dėl patekimo į įkalinimo įstaigą, todėl unikalius pacientų įrašus rekomenduojama nustatyti pagal paciento vardo, pavardės, asmens kodo ir asmens kodo validacijos stulpelius. Be to, gydymo metu, gavus laboratorinių tyrimų rezultatus, paciento diagnozė gali kisti. Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt. Dėl duomenų naudojimo moksliniams darbams rekomenduojame pasitarti su Santaros klinikų gydytoja, mokslininke Edita Davidavičiene – edita.davidaviciene@santa.lt.
Pateikiamas unikalių licencijų* suminis skaičius pagal licencijos kvalifikaciją nuo 1996 m. Duomenų šaltinis – Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų praktikos licencijų registras (LICREG). Metinio specialistų skaičiaus apskaičiavimo kriterijai: 1. Licencija galiojo bent 1 dieną tais metais. 2. Jeigu specialistas turi kelias skirtingas licencijas, jis priskaičiuojamas prie kiekvienos iš jų. Metinio specialistų vidutinio amžiaus apskaičiavimas: 1. Specialisto amžius nustatomas kaip skirtumas tarp specialisto gimimo metų ir ataskaitinių metų. 2. Kiekvienos kvalifikacijos specialistų vidutinis amžius apskaičiuojamas kaip visų tos kvalifikacijos specialistų amžių aritmetinis vidurkis. Duomenų nuasmeninimo priemonės: 1. Jei tam tikros kvalifikacijos specialistų metinis skaičius yra 1, jų amžius nerodomas. Teikiami duomenys nėra oficialiosios statistikos dalis. *Lietuvoje sveikatos specialisto licencija yra oficialus dokumentas, suteikiantis teisę verstis tam tikros rūšies sveikatos priežiūros praktika. Licencija patvirtina, kad specialistas atitinka nustatytus profesinės kvalifikacijos reikalavimus ir gali teisėtai teikti sveikatos priežiūros paslaugas. Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt.
Diagnozių TLK-10-AM kodų, nurodytų ESPBI IS (e-sveikatos) dokumentuose, dažniai pagal įvairius pjūvius. Nurodytas skaičius unikalių asmenų, kuriems per nurodytą periodą ESPBI IS dokumentų diagnozės laukeliuose buvo bent kartą įrašytas konkretus TLK kodas, taip pat išskaidant pagal savivaldybę ir kitus parametrus. Kai kurie TLK-10-AM kodai nurodo medicinines procedūras, o ne diagnozes; jų dažniai taip pat pateikti. Čia pateikiami duomenys yra tik skirti tik preliminariam vertinimui ir nėra oficialiosios statistikos dalis. Pastabos: metinėse lentelėse nurodytas skaičius nėra naujų diagnozių per metus skaičius (sergamumas), nes asmenys, sergantys liga kelerius metus, bus įskaičiuojami į kiekvienų metų sumą. Šis skaičius gali nukrypti nuo tikrojo ligotumo (skaičiaus asmenų, kurie šiuo metu serga liga): diagnozės gali būti negalutinės arba nepatvirtintos; diagnozė gali būti neužrašyta dokumente, jei nėra aktuali apsilankymo metu; ligos gali būti trumpalaikės; nėra stebima, kada sergantys asmenys atvyko į šalį, išvyko iš šalies, arba mirė; vienas žmogus gali būti priskaičiuotas keliose savivaldybėse, jei lankėsi skirtingų savivaldybių SPĮ. Gydymo įstaigoms savivaldybė priskirta jungiant ESPBI IS ir VASPVT SPĮLIS sistemų duomenis. Asmens gyvenamoji vieta nustatyta pagal GR. Oficialioji statistika apie ligų dažnius Lietuvoje teikiama Higienos instituto (www.hi.lt) Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt
Duomenys iš Higienos Instituto apie pacientus, kurie kreipėsi į gydymo įstaigas dėl traumų ir apsinuodijimų, ir kuriems buvo priskirtas stacionarus arba ambulatorinis gydymo tipas. Duomenų rinkinys yra sudarytas iš dviejų lentelių: * TraumaApsinuodijimasPacientai (sisteminis pavadinimas) - vieną eilutę sudaro informacija apie paciento traumą/apsinuodijimą. Eilutėje pateikiama informacija apie pacientą - lytis, gimimo metai, savivaldybė, kurioje registruotas paciento gyvenamasis adresas, ir gyvenvietės tipas. Taip pat pateikiama pagrindinė su trauma susijusi informacija - gydymo lapo pradžios data, gydymo tipas (jei gydymas "Stacionarinis", nurodomas ir stacionaro tipas), bei traumą/apsinuodijimą apibūdinantys TLK-10-AM kodai nurodantys traumos - pavadinimą, aplinkybes, veiklą (įvykstant traumai) ir įvykio vietą. * TraumaApsinuodijimasLigonines (sisteminis pavadinimas) - vieną eilutę sudaro traumos/apsinuodijimo atvejis ir gydymo įstaiga, į kurią buvo kreiptasi. Eilutėje yra informacija apie gydymo įstaigą - pavadinimas ir juridinio asmens kodas (JAR). Informacija apie traumą/apsinuodijimą - gydymo lapo pradžios ir pabaigos laiko žymos, traumos TLK-10-AM kodas, gydymo tipas (jei gydymas "Stacionarinis", nurodomas ir stacionaro tipas). Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt.
Duomenys apie skiepijimus nuo šaltojo sezono ir kitų ligų (gripo, ŽPV infekcijos, pneumokokinės infekcijos, erkinio encefalito, hepatito B) iš ESPBI IS E063 formos. Pašalinti įrašai, kuriuose trūksta skiepijimo datos, paciento amžiaus arba lyties. (COVID-19 skiepijimai jau yra atverti čia: https://data.gov.lt/datasets/1670/) Šių duomenų pagrindu parengta vieša VDA skiepų švieslentė (https://osp.stat.gov.lt/skiepu-svieslente). Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt.
Asmens sveikatos priežiūros įstaigų naudojamose Rentgeno vaizdų archyvavimo informacinėse sistemose yra kaupiami pacientams atliktų radiologinių tyrimų duomenys. Priklausomai nuo įstaigos ir jos naudojamos informacinės sistemos duomenų aprėptys laike ir atnaujinimo dažniai gali skirtis, nors dauguma duomenų rinkinių atnaujinami kasdien. Į duomenų rinkinius patenka požymiai, kaip paciento pseudonimizuotas asmens kodas, tyrimo studijos identifikatorius ir data, paciento gimimo metai, lytis, svoris ir ūgis, tyrimo serijos identifikatorius, aprašymas ir modalumas, tirtos kūno dalies duomenys, medicininio atvaizdo identifikatorius, spinduliuotės dozė decigrėjais kvadratiniame centimetre, apšvita arksekundėmis ir fotometrinė interpretacija. Duomenų teikėjas: Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt.
UAB „Varutis“ vystoma ir administruojama Elektroninė sveikatos istorijos sistema (ESIS) kaupia asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ), naudojančių ESIS, turimų lovų duomenis. Priklausomai nuo ASPĮ, duomenų laiko aprėptis gali skirtis, tačiau duomenys yra atnaujinami kasdien. Duomenų rinkinį sudaro: ASPĮ JAR kodas, pavadinimas ir savivaldybė, lovos profilio pavadinimas, bendras visų atitinkamo profilio lovų skaičius ir laikinai nepildomas, einamąją dieną užimtų lovų skaičius. Duomenų teikėjas: Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt.
UAB „Varutis“ vystoma ir administruojama Elektroninė sveikatos istorijos sistema (ESIS) kaupia asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ), naudojančiose ESIS, dirbančio personalo tarnybinius duomenis. Priklausomai nuo ASPĮ, duomenų laiko aprėptis gali skirtis, tačiau duomenys yra atnaujinami kasdien. Duomenų rinkinį sudaro: ASPĮ JAR kodas, pavadinimas ir savivaldybė, darbuotojo pseudonimizuotas asmens kodas, darbuotojui priskirtas padalinys, einamos pareigos ir ataskaitinė data, nurodanti esamo duomenų įrašo aktualumą. Duomenų teikėjas: Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt.
Laboratorinių tyrimų informacinės sistemos, kaip OpenLIMS, sLIS, POLIS kaupia asmens sveikatos priežiūros įstaigose, naudojančiose kurią nors iš laboratorinių tyrimų sistemų, pacientams atliktų laboratorinių tyrimų duomenis. Duomenų rinkinių struktūros ir laiko aprėptys gali skirtis, priklausomai nuo įstaigos ir sistemos, tačiau įprastai juose duomenys kaupiami nuo 2-ojo dešimtmečio ir iki šiol vis atnaujinami. Į duomenų rinkinius patenka įstaigos pavadinimas, paciento identifikatorius, lytis, gimimo metai, tyrimo data, rezultatų skaitinė reikšmė, tyrimo analitės pavadinimas, tyrimo rezultatų normų ribos, matavimo vienetai, paciento pagrindinės diagnozės pavadinimas ir TLK-10-AM kodas. Duomenų teikėjas: Asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt. PASTABA: Dėl Atvirų duomenų portalo techninių galimybių, Kauno miesto poliklinikos duomenų rinkinys yra publikuojamas nepilna apimtimi (pateikiamas tik jo fragmentas, kurį sudaro ~12.5% eilučių). Dėl šios problemos kreiptis į Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūrą info@vssa.lt. Kauno miesto poliklinikos ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro duomenyse asmenų gimimo metai „triukšminti“ (gimimo metai nurodomi su +-1 metų paklaida).
DUOMENŲ ŠALTINIS: Naudojami eSveikatos (ESPBI IS) skaitmeninių medicininių mirties liudijimų (forma E106) duomenys, kuriuos Registrų centras kasdien teikia į Valstybės duomenų agentūros (VDA) Valstybės duomenų valdysenos informacinę sistemą (VDV IS). IMTIS, APIMTIS, ATNAUJINIMAS: Dėl bet kokių priežasčių mirę asmenys, kurių mirtis yra dokumentuota skaitmeniniame medicininame mirties liudijime (forma E106) eSveikatos sistemoje. Palikti tik validų lietuvišką asmens kodą (pagal struktūrą ir kontrolinį skaitmenį) mirties liudijime turintys asmenys. Pateikiamos mirtys, įvykusios nuo 2018 metų sausio 1 d. iki septintos dienos prieš lentelės atnaujinimo datą. Duomenys atnaujinami trečią kiekvieno mėnesio dieną. LENTELĖS STRUKTŪRA: Lentelė yra agreguota pagal penkis požymius: mirties metus, mirties mėnesį, mirusiojo amžiaus grupę, lytį, nerevizuotą pagrindinę mirties priežastį (triženklį TLK-10-AM diagnozės kodą). Tad kiekviena eilutė yra unikali šių penkių požymių kombinacija. Paskutinis stulpelis (mirusiųjų skaičius) niekada nėra lygus 0, t. y. jeigu konkrečiais metais, konkretų mėnesį, konkrečioje amžiaus ir lyties grupėje dėl konkrečios priežasties nemirė nei vienas asmuo - tokia eilutė tiesiog nėra įtraukiama į lentelę. MIRTIES PRIEŽASTYS: Į Medicininio mirties liudijimo pagrindinės mirties priežasties eilutę gydytojo įrašytas TLK-10-AM kodas. PASITEIRAVIMUI: Dėl techninių klausimų ar galimų klaidų kreiptis į atverimas@stat.gov.lt. SVARBIOS PASTABOS: [1] Tai nėra oficialioji mirties priežasčių statistika, kurią rengia Higienos institutas. Šioje lentelėje mirties priežastys yra nerevizuotos, tai yra tokios, kokias jas medicininiame mirties liudijime įrašė sveikatos priežiūros specialistas. Šie įrašai vėliau Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registre yra revizuojami ir sukoduojami ir pagal tarptautines Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) taisykles išrenkama pagrindinė mirties priežastis. Plačiau apie sąvokas "pagrindinė mirties priežastis", "tarpinė mirties priežastis" ir "tiesioginė mirties priežastis" skaitykite čia: https://hi.lt/uploads/pdf/padaliniai/MPR/MML_rekomendacijos.pdf. [2] Šiuose duomenys retais atvejais duomenys gali būti retrospektyviai atnaujinami (pvz., dėl Valstybinės teismo medicinos tarnybos vykdomos ekspertizės). [3] Šiuose duomenyse neapskaitomos perinatalinės mirtys (medicininiai perinatalinės mirties liudijimai, forma E106-2-1). [4] Šie duomenys skirsis nuo tikslesnės Higienos instituto (HI) vykdomos mirčių apskaitos: HI apskaito ir neskaitmeninius ("popierinius") medicininius mirties liudijimus, kurių gali būti apie 1%; tačiau šioje lentelėje yra tik skaitmeniniai medicininiai mirties liudijimai. [5] Šie duomenys nežymiai skirsis nuo VDA rengiamos oficialiosios mirtingumo statistikos, kurioje apskaitomi tik nuolatiniai gyventojai, o einamiesiems metams naudojama ne faktinė mirties data (naudojama data, kuomet apie mirtį sužinota); tačiau šioje lentelėje į apimtį gali patekti ir Lietuvos teritorijoje mirę ne Lietuvos piliečiai ar asmenys, kurie nėra nuolatiniai Lietuvos gyventojai, taip pat naudojama faktinė mirties data. [6] Taip pat duomenyse yra pašalinti mirusieji, kurie medicininiame mirties liudijime neturėjo validaus lietuviško asmens kodo. [7] Csv faile yra nurodomas priezastis._id, kurį galima rasti TLK klasifikatoriuje https://get.data.gov.lt/datasets/gov/vlk/tlk10am/Tlk10am arba atsisiųsti patogesnę versiją su klasifikatoriaus kodu ir pavadinimu https://get.data.gov.lt/datasets/gov/lsd/sveikata/mirciu_priezastys/MirtiesPriezastis?select(mirties_metai,mirties_menuo,amziaus_grupe,lytis,priezastis.code,priezastis.name,asmenu_sk).
Lietuvos statistikos departamento rengiami COVID-19 pandemijos atvirų duomenų rinkiniai: sergamumas, hospitalizacijos, mirštamumas, skiepijimas, testavimas, moksleiviai, studentai, neįgalieji, darbovietės, švieslenčių statistikos duomenys. Atnaujinama kasdien.
Kas 5 metus atliekamas gyventojų sveikatos statistinis tyrimas