Europos atvirų duomenų tyrime Lietuva palypėjo aukštyn į 13 vietą
Publication date: 12/16/2022 midnight

Autorius: Eglė Čepaitienė

Atvirų duomenų politiką ir jos praktinį įgyvendinimą vertinančiame kasmetiniame Europos duomenų portalo tyrime Lietuva šiemet pakilo viena pozicija ir užėmė 13 vietą tarp 35 šalių. Lietuva aplenkė tokias valstybes kaip Olandija, Vokietija, Austrija, Suomija ir Švedija.

 Atviri duomenys – valstybės pažangos ir skaidrumo rodiklis, o šalies pozicijų šiame reitinge pagerinimas reiškia, kad judame teisinga linkme. Atverdami kuo daugiau duomenų brėžiame tikslą šioje srityje ateityje tapti vienais iš Europos lyderių. Tam visos teisinės bei techninės priemonės jau parengtos, tačiau tobulėti ir augti erdvės turime. Tolesnis atvirų duomenų panaudojimo proveržis priklauso nuo mūsų visų“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. 

 „Vykdydami atvirų duomenų reformą siekiame sukurti efektyviai veikiančią atvirų duomenų ekosistemą bei atverti kuo platesnį duomenų rinkinių spektrą, kad visos visuomenės grupės galėtų pasinaudoti atvirų duomenų nauda. Siekiant tolesnio proveržio šioje srityje, labai svarbus  aktyvus tiek institucijų įsitraukimas į duomenų atvėrimo procesą, tiek verslo atstovų vaidmuo. Jei verslas aktyviai išsakys duomenų poreikį, jis įgalins institucijas atverti būtent tuos duomenis, kurių reikia  naujų, inovatyvių paslaugų ir produktų kūrimui“, - sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė.  

 Europos portalo tyrime vertinama, kiek patobulėjo 4 pagrindinės sritys: atvirų duomenų politika, nacionalinis atvirų duomenų portalas, atvirų duomenų poveikis ir duomenų kokybė.

Lietuva padarė pažangą visose vertinamose srityje. Didžiausia pažanga padaryta duomenų kokybės srityje – iš 16 vietos pakilome į 13 vietą. Be to, Lietuva visose srityse viršija ES vidurkį, labiausiai (10 proc.) Lietuva ES vidurkį viršija atvirų duomenų portalo srityje.

Šalys narės pagal duomenų atvėrimo pažangos raidą skirstomos į keturias grupes: krypčių formuotojų, sparčiųjų sekėjų, pasekėjų ir pradedančiųjų. Lietuva šiemet, kaip ir 2021 m., priskiriama sparčiųjų sekėjų grupei.

 Šiais metais tyrime dalyvavo 35 šalys: Europos Sąjungos šalys, Europos laisvosios prekybos asociacijos šalys Islandija, Norvegija, Šveicarija, ES šalys kandidatės Albanija, Juodkalnija, Serbija, Ukraina, taip pat Bosnija ir Hercegovina, kaip potenciali šalis kandidatė.

Lyderių pozicijas šiame reitinge išlaiko ir krypčių formuotojų grupei priklauso Prancūzija, Ukraina, Lenkija, Airija, Estija, Ispanija ir šiemet į krypčių formuotojų grupę patekusi Italija ir Kipras.  

Ekonomikos ir inovacijų ministerija, bendradarbiaudama su visomis valstybinėmis institucijomis, siekia visuomenei ir verslui  atverti kiek įmanoma daugiau nuasmenintų duomenų ir skelbti juos Lietuvos atvirų duomenų portale, kuris yra pagrindinė atvirų duomenų ir verslo poreikio atviriems duomenims platforma Lietuvoje.  2021 metais  atvertų duomenų rinkinių skaičius padidėjo beveik dvigubai, o besidominčių atvertais duomenimis skaičius išaugo 5 kartus. Per pirmąjį šių metų pusmetį atvertų duomenų rinkinių kiekis išaugo dar 22 proc.

 Atviri duomenys turi didžiulį komercinį potencialą ir yra svarbi pirminė medžiaga skaitmeninio turinio produktams ir paslaugoms plėtojant tokias pažangiąsias technologijas kaip dirbtinis intelektas ar daiktų internetas. Skaičiuojama, kad racionalus duomenų panaudojimas papildomai gali sukurti apie 2 proc. nacionalinio BVP.

 Daugiau informacijos apie Europos atvirų duomenų tyrimą galite rasti Europos duomenų portale.